Zootennis

Sponsored by IMG

Saturday, December 16, 2017

All Four No. 1 Seeds Advance to Quarterfinals at Junior Orange Bowl

©Colette Lewis 2017--
Coral Gables FL--

The weather has been outstanding for the first four days of the Junior Orange Bowl, yet an increase in humidity caused delays for the round of 16 action played on the three hard court sites.  Condensation and little wind pushed back play up to three hours, but when fourth round matches were completed, all four No. 1 seeds were still in the running for winners' trophies.

The matches in the boys 12s division were unaffected, because they are played on the Har-Tru courts of Salvadore Park.  Top seed Alexander Blockx of Belgium dropped his first set of the tournament to Imran Hazli of Malaysia, but Blockx took control of the third set early in a 6-2, 2-6, 6-2 victory.  He will play No. 5 seed Cooper Williams, who also prevailed in three sets, coming back to beat Aaron Sandler 5-7, 6-1, 6-4.

Like Williams, the other two Americans reaching the boys 12s quarterfinals are in the top half and will face off tomorrow.  No. 3 seed Nishesh Basavareddy, a 6-2, 6-2 winner of Andrew Delgado, will face Nicholas Mangiapane, a No. 9 seed.  Mangiapane defeated unseeded  Haitam Aboufirassi of Canada 6-4, 6-0.

No. 2 seed Juncheng Shang was unable to play his fourth round match today with unseeded Romea Hadzimehmedovic of Serbia after suffering a neck injury while he was warming up an hour or so before the match.

At the girls 12s at Biltmore Tennis Center, which had the longest delay for slippery courts, top seed Linda Fruhvirtova of the Czech Republic beat unseeded Victoria Mboko 7-5, 6-0.  Several people who saw Fruhvirtova's three-hour win over Mio Mushika of Japan on Friday remarked on the high level sustained throughout that match.  In today's match, Fruhvirtova, an Eddie Herr 14s finalist, found her form late in the second set and coasted to victory. 

Two US girls are through to the quarterfinals.  No. 8 seed Clervie Ngounoue, who has not lost more than three games in any set in her four wins, will face unseeded Sein Myoung of Koreas for a place in the semifinals.  No. 7 seed Priya Nelson, a 6-4, 2-6, 6-3 winner over Mao Mushika of Japan, will face No. 2 seed Sofia Costoulas of Belgium in the quarterfinals. Costoulas dropped her first set of the tournament to Sayaka Ishii of Japan, but came back for a 6-7(5), 6-1, 6-1 victory.

The boys 14s, which will move to the University of Miami on Sunday, also has just two Americans remaining and they will meet in the quarterfinals.  Top seed Alexander Bernard, who beat Andrew Chang, a No. 17 seed, 2-6, 6-4, 6-2, will face No. 17 seed Samir Banerjee, a 6-1, 6-3 winner over No. 9 seed Tim Gauntlett of Hong Kong.

No. 2 seed Shintaro Mochizuki continued his romp through the draw, beating unseeded Benjamin Kittay  6-1, 6-2, and he will play Bjorn Borg's son Leo, a 17 seed, who beat No. 5 seed Jacobi Bain of the Bahamas 6-3, 6-3.  No. 3 seed Christopher Li of Peru was defeated by Marko Stakusic of Canada, a No. 17 seed 6-1, 6-1.

In the girls 14s, six Americans have reached the quarterfinals, including top seed Alexandra Yepifanova, who beat No. 17 seed Zongyu Li of China 6-2, 6-1.   Unseeded Elvina Kalieva will face No. 17 seed Elise Wagle and No. 9 seeds Kimberly Hance and Ellie Coleman will face off in the other all-American quarterfinal. The sixth is unseeded Calissa Dellabarca, who beat No. 2 seed Noa Krznaric of Croatia 6-3, 6-1.

For complete results from today's action and times for Sunday's quarterfinals, see the TennisLink site.

Top 8 Seed Report:

B12s
1. Alexander Blockx, BEL
2. Juncheng Shang, USA (unable to compete 4th rd due to injury)
3. Nishesh Basavareddy, USA
4. Rodrigo Pacheco Mendez, MEX
5. Cooper Williams, USA
6. Marc Majdandzic, GER (lost 3rd rd)
7. Lennon Jones, JPN
8. Learner Tien, USA w/d

B14s
1. Alexander Bernard, USA
2. Shintaro Mochizuki, JPN
3. Christopher Li, PER (lost 4th rd)
4. Francisco Lamas, VEN
5. Jacobi Bain, BAH (lost 4th rd)
6. Saud Alhogbani, KSA (lost 3rd rd)
7. Alvaro Guillen-Meza, ECU
8. Joel Pierleoni, GBR (lost 1st rd)

G12s
1. Linda Fruhvirtova, CZE
2. Sofia Costoulas, BEL
3. Alexandra Eala, PHI
4. Tsehay Driscoll, USA w/d
5. Melisa Ercan, TUR
6. Stephanie Yakoff, USA (lost 4th rd)
7. Priya Nelson, USA
8. Clervie Ngounoue, USA

G14s
1. Alexandra Yepifanova, USA
2. Noa Krznaric, CRO (lost 4th rd)
3. Charlotte Owensby, USA (lost 3rd rd)
4. Vivian Ovrootsky, USA (lost 3rd rd)
5. Clarine Lerby, NED (lost 4th rd)
6. Daria Tomashevskaya, CAN w/d
7. Kailey Evans, USA (lost 3rd rd)
8. Kyoka Kubo, JPN (lost 4th rd)

Friday, December 15, 2017

Orange Bowl Recap; No. 3 Seed Owensby, Eddie Herr Champion Ovrootsky Fall at Junior Orange Bowl

©Colette Lewis 2017--
Coral Gables FL--

Before I get to the results from Day Three of the Junior Orange Bowl, it's time for my recap of last week's Orange Bowl for the Tennis Recruiting Network. ITF World Junior champion Whitney Osuigwe finished her impressive year with a second Grade A title, while Hugo Gaston of France claimed his first title at the highest level in junior competition.  I will post the photos and videos from the Orange Bowl when I return to Kalamazoo.

One of the problems with covering the Junior Orange Bowl, which I don't have at the Eddie Herr or the Orange Bowl, is trying to follow action at four separate sites.  Today I went to Crandon Park for my first look at the Boys 14s, and while I saw some close matches, only one top 8 seed was eliminated, with Saud Alhogbani of Saudi Arabia, the 2017 USTA 14s Clay and Hard Court champion, falling to No. 17 seed Samir Banerjee 6-3, 6-4.  

Evan Wen, a 17 seed, gave No. 4 seed Francisco Lamas of Venezuela a battle, but Lamas was too solid in the final set of his 6-2, 4-6, 6-1 victory.  Unseeded Victor Lilov, the Junior Orange Bowl 12s champion, led 5-2 in the second set tiebreaker, but No. 5 seed Jacobi Bain of the Bahamas won the final five points of the match for a 6-3, 7-6(5) victory.  Two unseeded Americans advanced to the round of the 16, with qualifier Gabrielius Guzauskas beating Adrian Dibildox of Mexico 6-0, 6-1 and Benjamin Kittay overcoming Louis Cloud 6-3, 7-5.  

I got my first look at Leo Borg, son of the legendary Bjorn Borg, and while the family resemblance is easy to spot, the game style is quite different, at least in the several games I saw in the 17th seed's 7-5, 6-4 win over Jack Anthrop, a No. 9 seed. Borg was not content to rally from the baseline, but moved forward regularly to finish points at the net. I've also heard he is not as emotionally controlled as his father was on court, but I didn't see any evidence of volatility in the tense last few games of the first set.


Top seed Alexander Bernard earned his spot in the round of a 16 with a 7-6(2), 6-3 win over unseeded Alex Lee, and No. 2 seed and Eddie Herr champion Shintaro Mochizuki of Japan displayed his usual form, defeating unseeded Michael Zheng 6-1, 6-2.

The place to be for the first upsets of the tournament was the University of Miami, where Girls 14s No. 3 seed Charlotte Owensby, No. 4 seed and Eddie Herr champion Vivian Ovrootsky and No. 7 seed Kailey Evans, the 16s Eddie Herr finalist, were eliminated.  

Owensby lost to Elvina Kalieva 7-6(4), 6-4, with Kalieva not seeded this week, presumably because she has been playing 18s tournaments since last February.  Ovrootsky was beaten by Klara Milicevic of Sweden, a No. 17 seed, 3-6, 6-4, 6-3 and Evans fell to No. 17 seed Madison Sieg 6-4, 6-1.

The 12s lost only one top 8 seed today, although the girls No. 1 and No. 2 seeds had to grind out tough wins to advance.  No. 1 Linda Fruhvirtova managed to defeat Mio Mushika of Japan 7-6(4), 6-7(6), 7-5, which from the score alone looked to be an epic.  I was able to get back from Key Biscayne to watch the final set of No. 2 seed Sofia Costoulas's 6-3, 7-6(9) win over unseeded Katherine Hui, and Costoulas was fortunate to avoid a third set, with Hui serving for the set at 5-4 and then having two set points at 6-5 and 7-6 in the tiebreaker.  

In the boys 12s, none of the 16 third round matches went to a third set, with the closest contest unseeded Argentine Giuliano Furlotti's 6-4, 6-4 win over No. 9 seed Andre Megrabian of Belgium. Top seed Alexander Blockx of Belgium beat Luca Lemaitre Vilchis of Mexico 6-1, 6-4 and No. 2 seed Juncheng Shang, the Eddie Herr champion, downed Reiya Hattori of Japan 6-1, 6-3.

See the TennisLink site for all results from Friday and for Saturday's fourth round times.


B12s
1. Alexander Blockx, BEL
2. Juncheng Shang, USA
3. Nishesh Basavareddy, USA
4. Rodrigo Pacheco Mendez, MEX
5. Cooper Williams, USA
6. Marc Majdandzic, GER (lost 3rd rd)
7. Lennon Jones, JPN
8. Learner Tien, USA w/d

B14s
1. Alexander Bernard, USA
2. Shintaro Mochizuki, JPN
3. Christopher Li, PER
4. Francisco Lamas, VEN
5. Jacobi Bain, BAH
6. Saud Alhogbani, KSA (lost 3rd rd)
7. Alvaro Guillen-Meza, ECU
8. Joel Pierleoni, GBR  (lost 1st rd)

G12s
1. Linda Fruhvirtova, CZE
2. Sofia Costoulas, BEL
3. Alexandra Eala, PHI
4. Tsehay Driscoll, USA w/d
5. Melisa Ercan, TUR
6. Stephanie Yakoff, USA
7. Priya Nelson, USA
8. Clervie Ngounoue, USA

G14s
1. Alexandra Yepifanova, USA
2. Noa Krznaric, CRO
3. Charlotte Owensby, USA (lost 3rd rd)
4. Vivian Ovrootsky, USA (lost 3rd rd)
5. Clarine Lerby, NED
6. Daria Tomashevskaya, CAN w/d
7. Kailey Evans, USA (lost 3rd rd)
8. Kyoka Kubo, JPN

Thursday, December 14, 2017

Top Seeds Roll On to Third Round at Junior Orange Bowl

©Colette Lewis 2017--
Coral Gables FL--

Day Two of the 2017 Junior Orange Bowl featured another sunny day without notable upsets at the four Miami-area sites. 

As was the case on Wednesday, the top seeds breezed into the third round, with the one exception being 14s No. 1 seed Alexander Bernard who dropped the first set before closing with more typical top seed scores. Bernard beat Lucas Britez of Paraguay 4-6, 6-0, 6-1 at the Crandon Park site, where I'll be spending Friday.
Today I spent the majority of the day at the Girls 14s at the Neil Schiff Tennis Center at the University of Miami.  I watched top seed Alexandra Yepifanova and No. 3 seed Charlotte Owensby dominate their opponents on court 1, with Yepifanova defeating Mariana Manyoma of Colombia 6-0, 6-1 and Owensby downing Ashlyn Krueger 6-1, 6-1.  

Closes matches were rare, but I did see one that was a battle.  Hina Inoue, who somehow was not seeded despite reaching the semifinals of the Eddie Herr and having the highest ITF ranking (226) in the draw, and No. 9 seed Elaine Chervinsky went at it for over two and a half hours, with Inoue claiming a 2-6, 6-4, 6-4 victory. 

Later in the day, No. 2 seed Noa Krznaric of Croatia, who is playing in her fifth Junior Orange Bowl, beat qualifier Jacqueline Soloveychik 6-2, 6-1. Krznaric reached the 12s final in 2015.

The Eddie Herr champions have fared well in their opening matches this week, with G14s winner Vivian Ovrootsky, the No. 4 seed, beating Danielle Tuhten of Canada 6-2, 6-3. Boys 12s winner Juncheng "Jerry" Shang, seeded second, lost his first game of the tournament while beating qualifier Matteo Antonescu 6-1, 6-0.  Boys 14s winner Shintaro Mochizuki of Japan, the No. 2 seed, blanked Youssef Hazem of Egypt.  Girls 12s champion Brenda Fruhvirtova of the Czech Republic, who is 10, is not playing this week due to the implementation of a new rule that requires a competitor to be 11 years old, but her 12-year-old sister Linda, who was the runnerup in the 14s, is the top seed in the 12s. She defeated Gala Arangio of Mexico 6-3, 6-4 in today's second round.

Alexander Blockx, the top seed in the boys 12s, received a walkover into the third round, with Andrew Rundle unable to compete due to illness.  Below are the top 8 seeds remaining in contention, and as you can see, only one of them has lost in competition in the first two rounds.  For complete draws and times for Friday's matches, see the TennisLink site.

B12s
1. Alexander Blockx, BEL
2. Juncheng Shang, USA
3. Nishesh Basavareddy, USA
4. Rodrigo Pacheco Mendez, MEX
5. Cooper Williams, USA
6. Marc Majdandzic, GER
7. Lennon Jones, JPN
8. Learner Tien, USA w/d

B14s
1. Alexander Bernard, USA
2. Shintaro Mochizuki, JPN
3. Christopher Li, PER
4. Francisco Lamas, VEN
5. Jacobi Bain, BAH
6. Saud Alhogbani, KSA
7. Alvaro Guillen-Meza, ECU
8. Joel Pierleoni, GBR

G12s
1. Linda Fruhvirtova, CZE
2. Sofia Costoulas, BEL
3. Alexandra Eala, PHI
4. Tsehay Driscoll, USA w/d
5. Melisa Ercan, TUR
6. Stephanie Yakoff, USA
7. Priya Nelson, USA
8. Clervie Ngounoue, USA

G14s
1. Alexandra Yepifanova, USA
2. Noa Krznaric, CRO
3. Charlotte Owensby, USA
4. Vivian Ovrootsky, USA
5. Clarine Lerby, NED
6. Daria Tomashevskaya, CAN w/d
7. Kailey Evans, USA
8. Kyoka Kubo, JPN

Wednesday, December 13, 2017

Top Seeds, Qualifiers and Lucky Losers Make Their Mark on Day One of Junior Orange Bowl Boys 12s

©Colette Lewis 2017--
Coral Gables FL--

I spent most of a sunny but chilly Wednesday at Salvadore Park watching the Boys 12s, where the only Top 8 seed who did not advance was Learner Tien, who withdrew and was replaced by a lucky loser.

Lucky losers were in fact the story of the day in the Boys 12s, with more of them--18-- getting into the 128-player main draw than qualifiers(16) or seeds (also 16). That meant every player who lost in the final round of qualifying on Tuesday was given a place in the main draw, although two of the final round qualifying losers did not sign in, giving four second round qualifying losers a chance to play in the main draw.

When the final match of the day ended around 6 p.m., five lucky losers and eight qualifiers had made their way into Thursday's second round, along with 12 seeds.  Three of the seeds--Tien, Thomas Faurel[9] and Kyle Kang[9]--withdrew, with Andrea M'chich[9] of France the only seed to bow out in competition.

The top four B12s seeds lost only four games between them.  Top seed Alexander Blockx of Belgium, who did not play the Eddie Herr, beat Cal Wider 6-0, 6-1. (NOTE: if country is not given, player is from the United States). Eddie Herr champion and No. 2 seed Juncheng Shang rolled over qualifier Cole Cozens 6-0, 6-0 and No. 3 seed Nishesh Basavareddy, who lost to Shang in the semifinals of the Eddie Herr, defeated Roberto Leal of Venezuela 6-1, 6-0.  No. 4 seed Rodrigo Pacheco Mendez of Mexico, an Eddie Herr quarterfinalist, beat fellow left-hander Loic Rompre of Canada 6-2, 6-0.

I spent the final couple of hours at the Girls 12s at the Biltmore Tennis Center, and was impressed in my first look at No. 2 seed Sofia Costoulas of Belgium, who beat Petra Marcinko of Croatia 6-1, 6-1.  Service motions are usually not remarkable in the girls 12s, but Costoulas has a good one going for her, along with excellent footwork and of course, the obligatory powerful ground strokes.

As you can see from the update below, the top 8 seeds held up exceptionally well in all age divisions.

B12s
1. Alexander Blockx, BEL
2. Juncheng Shang, USA
3. Nishesh Basavareddy, USA
4. Rodrigo Pacheco Mendez, MEX
5. Cooper Williams, USA
6. Marc Majdandzic, GER
7. Lennon Jones, JPN
8. Learner Tien, USA w/d

B14s
1. Alexander Bernard, USA
2. Shintaro Mochizuki, JPN
3. Christopher Li, PER
4. Francisco Lamas, VEN
5. Jacobi Bain, BAH
6. Saud Alhogbani, KSA
7. Alvaro Guillen-Meza, ECU
8. Joel Pierleoni, GBR

G12s
1. Linda Fruhvirtova, CZE
2. Sofia Costoulas, BEL
3. Alexandra Eala, PHI
4. Tsehay Driscoll, USA w/d
5. Melisa Ercan, TUR
6. Stephanie Yakoff, USA
7. Priya Nelson, USA
8. Clervie Ngounoue, USA

G14s
1. Alexandra Yepifanova, USA
2. Noa Krznaric, CRO
3. Charlotte Owensby, USA
4. Vivian Ovrootsky, USA
5. Clarine Lerby, NED
6. Daria Tomashevskaya, CAN w/d
7. Kailey Evans, USA
8. Kyoka Kubo, JPN

Complete results and times for Thursday's matches can be found at the TennisLink site.

Tuesday, December 12, 2017

Seeds, Draws for Junior Orange Bowl; Australian Open Junior Acceptances; Inaugural America's Cup Results; Eddie Herr 16s and 18s Photos

The Junior Orange Bowl begins Wednesday at four sites in the Miami area.  New this year is 128-player draws for all four age divisions; previously the Boys 14s had been a 256 draw with byes for the seeds.

The locations are the same as last year: Salvadore Park(clay) for boys 12s; Biltmore Tennis Center for girls 12s; Crandon Park for boys 14s and University of Miami for girls 14s.

The top 8 seeds for all four divisions are below:

B12s:
1. Alexander Blockx, BEL
2. Juncheng Shang, USA
3. Nishesh Basavareddy, USA
4. Rodrigo Pacheco Mendez, MEX
5. Cooper Williams, USA
6. Marc Majdandzic, GER
7. Lennon Jones, JPN
8. Learner Tien, USA

B14s:
1. Alexander Bernard, USA
2. Shintaro Mochizuki, JPN
3. Christopher Li, PER
4. Francisco Lamas, VEN
5. Jacobi Bain, BAH
6. Saud Alhogbani, KSA
7. Alvaro Guillen-Meza, ECU
8. Joel Pierleoni, GBR

G12s:
1. Linda Fruhvirtova, CZE
2. Sofia Costoulas, BEL
3. Alexandra Eala, PHI
4. Tsehay Driscoll, USA
5. Melisa Ercan, TUR
6. Stephanie Yakoff, USA
7. Priya Nelson, USA
8. Clervie Ngounoue, USA

G14s:
1. Alexandra Yepifanova, USA
2. Noa Krznaric, CRO
3. Charlotte Owensby, USA
4. Vivian Ovrootsky, USA
5. Clarine Lerby, NED
6. Daria Tomashevskaya, CAN
7. Kailey Evans, USA
8. Kyoka Kubo, JPN


Complete draws and match times can be found at the TennisLink site.

The acceptances are out for the Australian Open Junior Championships, which begin January 20th.  As usual, American participation is meager, with just five girls and five boys receiving direct acceptance.  The boys: Sebastian Korda, Andrew Fenty, Tristan Boyer, Drew Baird and Trey Hilderbrand.  The girls: Alexa Noel, Elysia Bolton, Natasha Subhash, Hurricane Tyra Black, Coco Gauff. 

Peyton Stearns and Nicole Mossmer are 1 and 3 out of the main draw, and should move out of qualifying well before the tournament begins, as withdrawals are commonplace.  There are four top 10 girls currently entered: defending champion Marta Kostyuk(UKR), Xinyu Wang(CHN), En Shuo Liang(TPE) and Maria Osorio Serrano(COL).  Two top 10 boys are on the acceptance list: Timofey Skatov(RUS) and Marko Miladinovic(SRB).

In the week between the Eddie Herr and Junior Orange Bowl, there's a lull for the 13- and 14-year-olds, so the USTA has stepped in to arrange a competition at the National Campus in Lake Nona for teams from the United States, South America, Canada and Central American/Caribbean. The United States won the overall trophy, with the USA girls team and the South American boys team winning subgroup competitions, which were completed last Friday.  The final standings can be viewed here, and the daily match results can be found here.

On Monday, I posted photos of the singles semifinalists and doubles finalists for the 12s and 14s divisions of the Eddie Herr.  The 16s and ITF photos are below.  My recap of the tournament can be found at the Tennis Recruiting Network.


























Monday, December 11, 2017

Shane Wins Tallahassee Futures; Teens Wang and Fourlis Claim Australian Open Wild Cards; Kiefer and Bridgforth Earn Grade 5 Titles; Eddie Herr 12s and 14s Photos

The 2017 USTA Pro Circuit Collegiate Series wrapped up last week in Tallahassee with 2015 NCAA champion Ryan Shane winning the title at the $25,000 event, his second Futures title this year and fourth overall.  Shane, the No. 6 seed, defeated No. 3 seed Kaichi Uchida of Japan 7-6(3), 6-1 in the final.  Top seeds Alex Lawson(Notre Dame) and Nathaniel Lammons(SMU) won the doubles title, their third as a team, beating Florida State's wild card team of Jose Gracia and Lucas Poullain, who were unseeded, 6-3, 6-0 in the final.

At the $15,000 Futures in the Dominican Republic, former University of South Florida All-American Roberto Cid won the title in his home country.  The No. 8 seed defeated No. 2 seed and former UNC star Jose Hernandez-Fernandez, also of the Dominican Republic, 6-3, 6-2 in the final. He now has won four Futures titles, three of them this year, and will reach a new career high inside the top 450 in the ATP rankings.

Zimbabwe's Benjamin Lock(Florida State) and Robert Galloway(Wofford) of the United States have been tearing up the ITF Futures Circuit in doubles, winning six consecutive titles in Kuwait and South Africa since the first of November. Former Ole Miss star Nik Scholtz of South Africa won the singles title at the $15,000 Futures event in South Africa that produced the sixth title for Lock and Galloway.

Sofia Sewing, who has committed to Miami and is to begin in January, won her second Pro Circuit doubles title, both coming with Maria Portillo Ramirez of Mexico, last week in at the $15,000 event in Ecuador. Sewing also reached the singles final, losing to Nika Kukharchuk of Russia in three sets.


The Australian Open is in the midst of its wild card season, with the tournaments to award its Asia-Pacific wild cards held earlier this month. ITF Junior No. 5 Xinyu Wang of China, 16, won the women's tournament, beating former Georgia State All-American Abigail Tere-Apisah of Papua New Guinea 4-6, 7-5, 6-4 in the final.  Twenty-year-old Soon Woo Kwon of Korea won the men's wild card, beating Zhe Li of China in the final 6-1, 6-1. For more on the finals, see this Tennis Australia article.

Tennis Australia awards its girls 18s National Champion a main draw wild card (it does not give one to the boys 18s champion) and this year 18-year-old Jaimee Fourlis won it, avenging her loss in last year's 18s final to Destanee Aiava.  Fourlis defeated the 17-year-old Aiava 6-7(1), 7-6(4), 7-5 in a three-and-a-half-hour marathon. For more on the final, see the Tennis Australia article.

Last week marked the end of the ITF Junior Circuit season (don't worry, it starts again on January 1st) and three of the four titles at the Grade 5 in Nicaragua went to Americans.  After losing in two Grade 5 finals last month, 17-year-old Kennedy Bridgforth won her first title, with the No. 3 seed beating top seed Sasha Wood 5-7, 6-2, 6-1 in the final.  The pair teamed up for the doubles title, with the No. 1 seeds beating No. 3 seeds Sandra Alonso of Spain and Haley Giavara 6-2, 6-3 in the final. Fifteen-year-old Alexander Kiefer won his second career ITF junior title, both Grade 5s, with the No. 2 seed beating No. 7 seed Patricio Nieto of Mexico 6-3, 6-3 in the final.

Below are the photos of the singles semifinalists and doubles finalists from the 12s and 14s divisions of the Eddie Herr. I will post the Eddie Herr 16s and ITF photos on Tuesday. You Tube videos of the finalists and champions will have to wait until I return home to better bandwidth. My recap of the Eddie Herr tournament for the Tennis Recruiting Network is here.








=